Fibromijalgija – izvanzglobna reumatska bolest mišića

0 274

Što je to?

To je umjerena do jaka bol po cijelome tijelu koja traje više od tri mjeseca. Od nje boluje 4% svjetskoga stanovništva. Nastaje izvan zglobova, u mekim tkivima tijela, u mišićima, ligamentima i tetivama. Bolni mišić ili tetiva postaju napeti i tvrdi. Zbog toga i susjedni zglobovi postaju slabije pokretni, čak i posve zakočeni i bolni. To se osobito odnosi na vratne mišiće, vratnu kralježnicu i ramena.

Bolest u 80 % pogađa žene, osobito one u dobi od 20 do 60 godina. Uz bol u mišićima javlja se i trajni umor. On počinje već od jutra, tijekom dana se pojačava, a nakon odmaranja ne prestaje. Zbog toga se fibromijalgiji često pridružuje i depresija. Bol traje i noću, što dovodi do nemirnoga sna ili nesanice. Bol s vremenom prelazi u kroničnu stanje.

Bolest se ne može izliječiti, već samo ublažiti i to kod 30 do 50 % bolesnika. No dobro je da fibromijalgija ne skraćuje životni vijek bolesnika. To je jedna od onih bolesti s kojom se čovjek jednostavno mora sroditi i svoje životne navike promijeniti i prilagoditi svome zdravstvenom stanju.

Uzročnik

Uzročnik fibromijalgije je nepoznat. Bol nastaje zbog preosjetljivosti živčanih stanica u leđnoj moždini i mozgu.

Dokazivanje bolesti

Kod bolesnika su subjektivne smetnje velike. Na cijelom tijelu postoji 18 bolnih točaka. No pretragama, osobito rentgenskim ili ultrazvučnim, ne nalaze se velike promjene. Stoga nakon pregleda kod vašega obiteljskog liječnika i eventualno fizijatra nije potrebno inzistiranje na dodatnim pretraživanjima i snimanjima bolnoga dijela tijela. Laboratorijskim krvnim testovima se isključuje upalni reumatizam, jer je tada i terapija drugačija.

Liječenje

Najprije trebate steći povjerenje u liječnika i s njime aktivno surađivati. Preporučaju se lijekovi protiv bolova, fizikalna terapija, lijek protiv nesanice i depresije. Poneki liječnik će vam preporučiti i Koenzim Q10, Ginko preparate i Omega 3 masne kiseline.

Potreban vam je dobar odmor tijekom noći. Prije spavanja priuštite si toplu kupku u kadi. Masirajte tijelo u vodi grubom spužvom. Pri tome slušajte ugodnu umirujuću glazbu. Spavajte u hladnoj, zamračenoj sobi uz zatvorene prozore kako bi prigušili buku. Uz jastuk imajte i jastučić ispunjen lavandom. Uz dobru suradnju s liječnikom, ne morate se bojati da ćete zbog lijekova protiv nesanice i depresije postati ovisnik o tabletama. Kvalitetan san će vam priskrbiti dovoljno energije da se tijekom dana možete nositi sa neugodnim simptomima. Potrebno je obratiti pozornost i na pravilnu prehranu. Preporuča se što više svježega povrća i voća. Izbjegavajte slatku i konzerviranu hranu, umjetne zaslađivače (koji se nalaze u gotovim voćnim sokovima!), gazirana pića, čokoladu, kvasac, rajčicu, patlidžan i krumpir. Jedite što više ribe. Ne uzimajte previše mliječnih proizvoda. Nemojte piti crnu kavu. Izbjegavajte konzerviranu hranu jer sadrži prehrambene aditive. Osobito izbjegavajte aditiv Natrium glutamat (čitati deklaracije na prehrambenim proizvodima!).

Fizikalna terapija

Neophodne su vam redovite fizikalne vježbe, osobito vožnja bicikla. One pobuđuju u organizmu stvaranje specifičnih tvari – endorfina koje smanjuju bol. Preporučaju se tople kupke, podvodna i suha masaža te plivanje. Bol smanjuje i terapija strujom, ultrazvukom i obasjavanjem specijalnim svjetiljkama. Bolesnicima osobito godi masaža i toplina na bolnom predjelu tijela. Ako uz sve navedene terapije i kod kuće uporno vježbate, bolest se može zauzdati i tegobe olakšati. Sprijateljite se sa svojim fizioterapeutom. On će vam biti saveznik i poticati vas na vježbanje.

Promjene u načinu života

Prilagodite se svojoj bolesti i promijenite neke svoje životne navike. Ne postavljajte si previsoke ciljeve i ne naprežite organizam preko stvarnih mogućnosti. Računajte s time da će vam se bolovi u danima menstruacije pojačati. Ako ste u stresu, očekujte pogoršanje. Psiholog vam može dati korisne savjete kako ćete nadvladati stresne situacije. Stanje će vam se pogoršavati u vlažno i hladno godišnje doba. Zato svoje fizičke aktivnosti  planirajte prema klimatskim uvjetima.

Zaključak

Fibromijalgija je bolest raširena po cijelome svijetu. Nigdje nema jedinstvenoga lijeka koji bi odmah uklonio sve tegobe. Stoga ne pravite od sebe pokusnog kunića: nemojte isprobavati lijekove sumnjive kvalitete koji se reklamiraju u novinama. Ne uzimajte na svoju ruku lijekove koje vam preporuča vaša susjeda. Vaš organizam doista dobro poznaje samo vaš liječnik. Stoga ćete jedino u njegovoj ordinaciji  dobiti vjerodostojne informacije o tome kojim se lijekovima i metodama smijete koristiti – bez rizika.

Foto: pixabay.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More