Stanovništvo Višnjice
Današnji raspored i broj stanovnika rezultat su dugog povijesnog razvoja naseljenosti prostora Višnjice. Odnosi naseljenosti u davnoj prošlosti mogu se pratiti iz popisa crkvenih župa, stoga nije bez značenja raspored starih i novijih župa jer nas to upućuje na stupanj i raspored naseljenosti. Prema povijesnim izvorima i sačuvanoj tradiciji u narodu, to su bili bjegunci s juga, koji napuštajući krajeve, što su ih ugrozili ili zaposjeli Turci, nalaze utočište u slobodnim sjevernim predjelima, među ostalim i u Hrvatskom zagorju.
Gustoća naseljenosti ovisi o prirodno-geografskim čimbenicima, društveno-geografskim i administrativnim uvjetima te, danas u najvećoj mjeri, upravljanjem na razini Jedinice lokalne samouprave – Grada Lepoglave. Prema geografskom položaju, područje Višnjice najudaljenije je područje od gradskog središta JLS te predstavlja pogranično područje prema susjednoj Sloveniji. S obzirom na suvremene procese centralizacije grada i zatvaranja graničnih prijelaza u naseljima Zlogonje i Zalužje te preusmjeravanjem pograničnih tranzicijskih tokova u susjedno naselje Cvetlin, prostor Višnjice stavljen je u drugi plan tranzitnih pravaca. Međutim, usprkos brojnim negativnim geografskim čimbenicima, naselja Višnjice u većoj mjeri karakterizira srednja gustoća naseljenosti (u odnosu na ostala naselja JLS) s otprilike 100 – 150 stan./km², što je gotovo dvostruko veća gustoća od prosjeka Republike Hrvatske (74,9 stan./km²). Najmanje vrijednosti bilježe naselja Zalužje i Jazbina Višnjička, što se može tumačiti najnepogodnijim reljefnim uvjetima, ali i dugogodišnjim konstantnim smanjivanjem malog broja stanovnika, ponajprije zbog smanjenog prirodnog prirasta.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, na području Grada Lepoglave živjelo je ukupno 8 283 stanovnika neravnomjerno raspoređenih u 16 naselja s prevladavajućim udjelom koncentracije naseljenosti u gradskom središtu Lepoglavi. Iste godine prostor Višnjice naseljavao je 1 621 stanovnik.