“Vincekovo” u Višnjici

0 373

U organizaciji Kuburaškog društva „Prva kubura Višnjica“ i ove je godine uoči blagdana sv. Vinka, u subotu, 20. siječnja s početkom u 14.30 sati obilježeno “Vincekovo” i početak vinogradarskih radova. Ove godine pri goricama našeg sumještanina Antuna Debeljaka u Zlogonju.

Uz pjesmu, grmljavinu kubura, radost i zajedništvo, višnjički su vinogradari zazvali zagovor svog nebeskog zaštitnika. 

Neka sv. Vinko zaštitnik vinogradara i ove godine bude na pomoć vrijednim višnjičkim vinogradarima da njihov trud i ljubav budu nagrađeni obilnim i kvalitetnim urodom grozdja, jer…

nič na svetu lepšega ni

nek da vinčeko v kupicu curi,

a suza se radosti v oku cakli!

Živeli!

Foto i video materijal: Danijel Mežnarić

 

Tko je bio sv. Vinko i zašto je zaštitnik vinogradara?

 

Prema Wikipediji, Vinko iz Zaragoze (Osca, 3. stoljeće – Valencija, oko 304.), španjolski je mučenik i svetac.

Rođen je u Zaragozi, od oca Eutriciusa (Euthicius) i majke Enole, iz mjesta Osca. Postao je đakon sv. Valerija, biskupa Zaragoze. Tada mu je bila određena dužnost propovijedanja po biskupiji.

Po naredbi upravitelja Dacijana, on i biskup su dovučeni u lancima u Valenciju i držani su u zatvoru dugo vremena. Biskup Valerije je bio pušten, ali su Vinka zadržali i bio je podvrgnut mučenjima, razapinjali su ga kukama, pekli, bičevali. Kasnije je smješten u tamnički krevet, na kojem je umro.

Tijelo mu je bačeno lešinarima, ali ga je obranio gavran. Dacijan mu je potom bacio tijelo u more, ali je ono isplivalo na obalu i sahranila ga je jedna pobožna udovica. Godine 1175. njegove relikvije su donesene u Lisabon. O raznim njegovim kušnjama – možda pozajmljenima iz legenda o drugim mučenicima – u stihovima pripovijeda španjolski vjerski pisac Prudencije iz 4. st. Naširoko se štovao od najranijih vremena, a u Španjolskoj i Francuskoj posvećene su mu brojne crkve.

Zaštitnik je vinogradara, staklara, mornara, Valencije, Zaragoze, Portugala itd. Vinko se prikazuje kao mladić i, poput Lovre i Stjepana, nosi đakonsku dalmatiku. Katkad ga je teško razlikovati od Lovre, jer i on ima roštilj kao sredstvo svojega mučeništva. Ili može imati bič. Gavran aludira na pticu koja je došla da ga zaštiti kad su ga bili bacili pred divlju zvjerad; mlinski kamen privezan mu je bio za tijelo kad su ga nakon smrti bacili u more; grožđe podsjeća da je on zaštitnik vinogradara.

Što se tiče povezanosti sv. Vinka i vinograda, izgleda da je asocijacija u potpunosti fonetička. Ime Vincentius dolazi od latinske riječi vincere (nadvladati, pokoriti), ali sliči riječi vinum koja označava vino. To nije slučaj samo u latinskom jeziku, već i u kasnijim romanskim jezicima koji su se razvili iz latinskog na prostorima gdje se štovao sv. Vinko – u španjolskom, francuskom i talijanskom jeziku. Iz tog razloga, izgleda da se razvila povezanost između sv. Vinka i vina koja nije utemeljena na ikakvim konkretnim dokumentima. Naravno, riječ vino kasnije je ušla i u slavenske jezike pa je tako asocijacija očuvana i na hrvatskom.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More